Curtea Europeană a Drepturilor Omului a hotărât în cauza Buzadji vs Republica Moldova că a existat o violare a articolului 5§3 din Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale, menţionând că instanțele naționale s-au limitat doar la parafrazarea temeiurilor aplicării măsurilor preventive prevăzute în Codul de procedură penală, fără a motiva necesitatea aplicării acestora. Nu a existat  nici o justificare specifică pentru prelungirea duratei ţinerii în stare de arest preventiv pe motivul de risc al exercitării din partea reclamantului a presiunii asupra martorilor sau al nimicirii ori deteriorării mijloacelor de probă. Unicul risc argumentat a fost cel de contact cu fii săi, dar recunoscut de către Curte ca fiind neconvingător şi devenit irelevant după ce instanțele au permis reclamantului să stea la domiciliu împreună cu feciorii săi până la aplicarea măsurii preventive. La fel, Curtea Europeană a considerat că menținerea în detenție a unei persoane din cauza inerției procurorului în obținerea probelor, reprezintă o încălcare clară a prezumției nevinovăţiei.

 

Totodată, Înalta Curte a stabilit că  pretențiile reclamantului privind  încălcarea prevederilor articolului 5 §§ 1 și 4 din Convenţie, invocând arestarea arbitrară, ilegalitatea şi lipsa oportunităţii aplicării măsurilor preventive, sunt vădit neîntemeiate și trebuie respinse în conformitate cu articolul 35 §§ 3 (a) și 4 din Convenție.

Curtea, a notat că şi pretențiile formulate în temeiul articolului 6 §§ 1 și 2  din Convenție, precum că argumentele arestării sale nu au fost susținute de probe relevante, nu s-a respectat principiul egalităţii armelor, al prezumției nevinovăției, independenței și imparțialităţii instanțelor de judecată, urmează, la fel, a fi respinse în temeiul prevederilor art. 35 §§ 1 și 4 din Convenție, argumentând prin faptul că orice deficiență procedurală nu poate fi reţinută în absența unei condamnări şi, prin urmare, invocarea acestora este prematură.

 

 

Raţionamentele Curţii asupra obiectului cauzei Buzadji vs Republica Moldova  sunt expuse mai detaliat în Rezumatul hotărârii, care poate fi vizualizat pe pagina web a Curţii Supreme de Justiție, accesând:

 http://despre.csj.md/index.php/jurisprudenta-cedo1/rezumat-hotararilor-relevante-ale-cedo/36-rezumat-hotarari-cedo-2014/372-rezumatul-hotararii-buzadjii-vs-republica-moldova-5-3-eliberare-in-cursul-procedurii-garantii-care-asigura-prezentarea-la-audiere

 

 

Direcţia drepturile omului şi cooperare externă